صفحه را به اشتراک بگذار

به سمت نوسازی: بایدها و نبایدهای قبل از شروع بازسازی

به سمت نوسازی: بایدها و نبایدهای قبل از شروع بازسازی

مشکلاتی که در طول زمان در قسمت‌های مختلف خانه‌ پیش می‌آید، کم و کاستی‌های موجود در خانه جدیدی که به آن نقل مکان می‌کنید و یا مواردی که دوست دارید تغییر دهید، همه و همه باعث ضرورت بازسازی می‌شوند. درست است که نتیجه بازسازی، داشتن خانه‌ای جدید، بدون عیب و نقص و زیبا است، اما قبل از شروع بازسازی و در طول بازسازی، دوره‌ای است که به دقت فراوانی نیاز دارد و باید با برنامه‌ریزی پیش برود. اکنون بایدها و نبایدهای مربوط به بازسازی را با هم مرور کنیم تا پس از بازسازی پشیمان و متحمل خسارات مادی و معنوی نشوید.

 

اولین قدم: تهیه فهرستی از نیازها

بازسازی به هیچ وجه آسان نیست. در طول بازسازی، نظم و ترتیب زندگی به هم می‌خورد و منزل پر از گرد و خاک و سر و صدا می‌شود. بازسازی اقدامی نیست که بتوان هر چند ماه یک بار آن را در منزل تکرار کرد. به همین دلیل، باید تمام کم و کاستی‌های اتاقی را که قصد بازسازی آن را دارید، یادداشت کنید. در طول بازسازی باید فهرست تهیه شده را در فواصل معینی دوباره بررسیکنید تا اگر مواردی از قلم افتاده‌اند، آن را در برنامه بازسازی خود بگنجانید. همچنین می‌توانید سایر قسمت‌های خانه را که نیاز به بازسازی دارند، را در این فهرست قرار دهید. اگر بیش از یک قسمت از خانه نیاز به بازسازی دارد، می‌توانید بر اساس نام اتاق‌ها فهرست را تهیه کنید. به عنوان مثال، یادداشت‌برداری‌ برای تعویض کابین دوش حمام، تعویض شیرآلات، تعویض پنجره سالن، رنگ دیوارها و غیره می‌تواند به شما کمک کند. اگر فکر می‌کنید که برای انجام بازسازی همه قسمت‌های خانه، بودجه کافی ندارید و بازسازی مورد نظر شما ضروری نیست، می‌توانید برنامه بازسازی را چند ماه به تأخیر بیندازید. بدین ترتیب مجبور نخواهید بود پس از هر بازسازی، به تمیزکاری آن قسمت بپردازید. همچنین می‌توانید برای نظافت پس از بازسازی از شرکت‌های متخصص این کار کمک بگیرید.

 

 

قیمت محصولات و خدمات را مقایسه کنید

در مرحله قبل، مواردی را که نیاز به بازسازی دارند را یادداشت کردید. حال نوبت مقایسه هزینه خدمات شرکت‌های مختلف است. در این مرحله باید دقیقاً بدانید که دنبال چه هستید و نظرات و اهداف خود را به شرکت مورد نظر خود توضیح دهید. همچنین می‌توانید از راهنمایی های شرکت مورد نظر خود برای بازسازی خانه سود ببرید.

 

yenilige-dogru-detay-2

 

بودجه خود را مشخص کنید

پس از مشخص کردن مواردی که نیاز به بازسازی دارند و مقایسه قیمت‌ها در این راستا، مرحله بعدی تعیین بودجه لازم برای بازسازی منزل است. هزینه یک بازسازی می تواند مانند بسیاری از مخارج دیگر زندگی، از پیش بینی های شما فراتر رود. به همین دلیل بهتر است علاوه بر بودجه اصلی، مبلغی را نیز به عنوان هزینه‌های خارج از برنامه در نظر بگیرید. بدین ترتیب در طول بازسازی با مشکل مواجه نخواهید شد و قادر خواهید بود تا کلیه کارها را به موقع و بدون فشار و استرس انجام دهید.

کارهایی که درست قبل از شروع بازسازی باید انجام دهید

حال وقت بازسازی است! گفته بودیم که بازسازی، دوره دشواری است. اگر قصد دارید به خانه‌ جدیدی که قرار است بازسازی شود نقل مکان کنید، یعنی اگر هنوز در خانه‌ای که نیاز به بازسازی دارد زندگی نمی‌کنید و اثاثیه ای در خانه جدید وجود ندارد، در دوره بازسازی متحمل مشکلات کمتری خواهید شد. اگر در خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید مشغول بازسازی شده‌اید، میزان دشواری بازسازی شما بیشتر خواهد بود. زیرا بازسازی خانه ای که در آن زندگی می کنید به هیچ وجه آسان نیست. پس در این حالت چه باید کرد؟

پیشنهاداتی برای دکوراسیون منزل

بازسازی باعث نو شدن منزل می‌شود و چهره متفاوتی به منزل می‌بخشد. به عبارت دیگر، بازسازی و دکوراسیون دو مقوله بسیار نزدیک به هم هستند. حال نگاهی بیندازیم به بیشتر بازسازی‌های انجام شده و این که چگونه می‌توانید با انجام این بازسازی‌ها در دکوراسیون منزل خود تغییر ایجاد کنید.

• اگر می‌خواهید دکوراسیون دیوار خود را با نقاشی یا نصب کاغذدیواری تغییر دهید، می‌توانید به تنوع موجود در این بازار نگاهی بیندازید. به عنوان مثال، نقاشی یک دیوار با رنگی جدید یا پوشاندن یکی از دیوارها با طرحی از کاغذدیواری که با دکوراسیون موجود همخوانی داشته باشد، چهره‌ متفاوتی به منزل خواهد بخشید.
• اگر قسمتی که قرار است بازسازی شود کوچک است، می‌توانید رنگ‌های روشن را برای دیوارهای آن انتخاب کنید و بخشی از مبلمانی را که به نظرتان فضا را تنگ کرده است را به قسمت دیگری از خانه انتقال دهید.
• اگر قرار است کف خانه را پارکت کنید، به جای فرش‌هایی که کل کف اتاق را می‌پوشاند، می‌توانید فرش‌هایی را برگزینید که باعث می‌شوند پارکت بیشتر به چشم بیاید. فراموش نکنید که در دکوراسیون منزل، انتخاب نوع کف بسیار مهم است. با استفاده از پارکت‌های AGT می‌توانید به دکوراسیون رویایی خود دست یابید. علاوه بر این، نصب یا تعویض قرنیز را که تکمیل‌کننده دکوراسیون کف منزل محسوب می‌شود را نیز باید مد نظر قرار دهید.
• نورپردازی نیز در دکوراسیون خانه تاثیر بسزایی دارد. برای قسمت‌هایی از اتاق که می‌خواهید برجسته‌تر به نظر برسند و بیشتر به چشم بیایند (مانند کتابخانه) بهتر است از چراغ‌های تزئینی نور نقطه‌ای استفاده کنید. چراغ‌های نور نقطه‌ای در قفسه‌های حمام و دستشویی نیز نمای زیبایی دارد.
• هر چقدر هم خانه شما شیک و مرتب باشد، سیم‌‌ها و کابل‌های وسایل برقی، جلوه‌ای نامرتب به فضا می‌بخشند. به همین دلیل بهتر است در حین بازسازی فضایی را برای پنهان‌سازی سیم‌ محصولات برقی نیز در نظر داشته باشید.